Fotoğraflarım Siyah Beyaz mı / Renkli mi Olmalı?

March 22, 2014  •  2 Comments


Çok sevdiğim ve saydığım fotoğrafçılık eğitmeni ve ülkemizin yetiştirdiği en iyi sokak ve belgesel fotoğrafçılardan birisi olarak gördüğüm Hüseyin Türk Hocam'ın katıldığı bir seminerde kendisine 'neden Siyah/Beyaz çekmiyorsunuz?' diye soru sorulduğunu iletti.(Bu arada kendisi geçmişte yıllarca siyah/beyaz fotoğraf çekmiştir.) 

Ben de kendisi ile bu konuyu bir miktar konuştuktan, tartıştıktan sonra, bu sorunun bütün fotoğrafçıların ortak sorusu olduğunu düşünerek,  bloğumda bu konudaki fikirlerimi paylaşmaya karar verdim. 

İnsan gözü, biyolojik yapısı sebebi ile pek çok hayvanın aksine renkli görebilmektedir. Eğer müşterilerimiz, en yalın haliyle gerçeği görmek isteyen kitle ise; yani gazeteler, haber, moda dergileri ya da National Geographic gibi dünyamızın ve evrenimizin gerçekliğini ortaya koymak isteyen medyalar ise, bu medyaların fotoğrafçılardan temel talebi, fotoğraflarının daima renkli olmasıdır. 

Kısacası, eğer fotoğrafınızı sergilemek istediğiniz kitleniz bu tür medyalar değilse, fotoğraf çekimi konusunda oldukça şanslısınız diyebiliriz. Çünkü bu sayede fotoğraflarınızı renkli ya da siyah beyaz çekebilme lüksüne sahipsiniz. 

İster renkli dünyanın ürünü, ister siyah/beyaz dünyanın ürünü olsun, her iki dünyanın da kendisine has güçlü ve zayıf yanları vardır. Çünkü her iki dünyada anlatım yapabilmeniz için sizlere bir birinden farklı araçlar sunmaktadır.

Eğer seçiminizi renkli fotoğraf yönünde yaptıysanız bir daha düşünün derim. :-)

Renkli fotoğraf dünyasının sizlere sağladığı renk gücü ile anlatım esnekliği daha fazla olsa da renk yönetimi bir o kadar da zorludur. İleride renk yönetimi konusuna, bloğumda daha detaylı değineceğim.

Renklerle uğraşmanın ne denli zorlu olduğunu şu anonim söz çok güzel izah etmektedir. 

‘..renkler bir dinamit gibidir, nasıl kullanacağınızı bilemezseniz patlayabilir.’ 

Oysa çevremizdeki fotoğrafçılara baktığımızda, çoğunlukla renkli çekim yapmaktadırlar. Ya da yapmaya çalışmaktadırlar.  :-) 

Siyah/beyaz fotoğraftan farklı olarak, renkler gerçekten uğraşılması gereken, üzerinde yoğun çalışma gerektiren ayrı bir cephedir. Bir fotoğrafın renkler sebebi ile, karmaşık bir hal alabilmesi çok daha kolaydır. Ya da farklı bir noktadan gelen parlak ve kontrast bir renk sebebi ile, asıl objeniz bir anda ikinci plana düşebilir. 

Bu sözlerim siyah/beyaz daha basit çekim teknikleri gerektirir olarak anlaşılmasın. Ben sadece renklerin hakkını verebilmenin yani renk yönetiminin fotoğraf dünyasında kazanılması zor bir yetkinlik olduğunu belirtmek istiyorum. Yoksa siyah/beyaz fotoğraf çekimi konusunda gerçek anlamda ustalaşmak, yıllarca süren çaba, emek ve dikkat gerektirir. 

Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, siyah beyaz konusunda yetkinlik kazanmış olan bir fotoğrafçının, renkliye geçebilmesi çok daha kolay olacaktır. Çünkü bu geçiş döneminde boğuşması gereken sadece bir cephe kalmıştır. Büyük ve zorlu renk yönetim cephesi. :-) 

Eğer Amacınız Siyah Beyaz Fotoğraflar Çekmekse

Elinizde olan araçlar temelde;
 
-Tonlar
-Desenler ve
-Geometri 

olacaktır.

Siyah Beyaz çekmenin en zor taraflarından birisi de; siyah beyaz çekim yaparken, beyninizin tam olarak kadrajı siyah/beyaz olarak düşünebilme zorunluluğudur.


Eugen Smith, Hayatta Kalan Yaralıları Bekleyen Hemşire, New York Limanı, 1956

Kadrajı düşüncelerinizde oluşturduğunuzda, vizörü gözünüze götürürken, fotoğraftaki tonların, desenlerin, çizgilerin ve kontrastın nasıl olacağını görebilmeniz gerekmeketedir. Renkli çekerim, nasıl olsa sonrasında siyah/beyaz’a çeviririm düşüncesi, maalesef nadiren işleyecektir. Çünkü, her iki dünya, fotoğraftaki içeriğin anlatımını farklı noktalardan güç alarak gerçekleştirmektedir.

Eğer belgesel fotoğrafçılığı renkli olur diyorsanız, dünyanın bu alanda yetiştirdiği en büyük foto muhabir ve belgesel fotoğrafçılarına (bazıları  Eugene Smith  Josef KoudelkaSebastião Salgado) haksızlık etmiş olacaksınız. 


Josef Koudelka, İrlanda, 1972

Onlar fotoğrafçılık kariyerlerinin bir bölümünde renkli filmlere sahiptiler. Ancak renkli film ile çekim yapmış olsalar da bunları yayınlamadılar. Çünkü fotoğraflarındaki içerik anlatımları için siyah/beyaz'ı seçmişlerdi ve bu onların bir anlamda imzasıydı.

Eugen Smith’in Japonya’da bir kimyasal fabrikasında oluşan sızıntı sebebi ile çevresindeki yerleşim birimlerinde oluşan hastalıkları görüntülemek amacı ile çekimler gerçekleştirmiştir. Minamata sendromu yaşayan kız çocuğunun, annesi tarafından bonya yaptırılırken çekilen bu fotoğraf sadece üzerinden rengi alınmış bir gerçekliktir. Sadece rengi olmayan bir gerçeklik. Bu fotoğrafın dünyada yayınlanmasından sonra, dünyanın ilgisi bu kimyasal sızıntıya yönelmiş ve Japon Devletinin bu durum karşısında önlem almasını sağlamıştır.


Minamata hastalığı olan Tomoko’ya annesi banyo yaptırırken. Japonya, 1972


Pekçok ünlü sokak fotoğrafçısının, doğal olarak geçmişte siyah/beyaz film çekmesi, geçmişe olan özlem ve bizde oluşturduğu siyah/beyaz algısıyla birleşince kimi sokak fotoğrafçılardan, 'sokak fotoğrafı siyah beyaz olmalıdır' şeklinde yorumlar da duymaktayız. Henri Cartier-Bresson’da kariyeri esnasında renkli film seçeneğine sahip olmuştu. O da renkli filmlerle bir takım denemeler yapmış lakin çektiği bu fotoğrafları yayınlamamıştır. Eğer sokak fotoğrafçılığı siyah/beyaz olur diyorsanız, bu alandaki ustalara (bazıları Alex WebbMartin ParrJoel Meyerowitz)  haksızlık yapmış olacaksınız. 

Çünkü eğer renk yönetimine hakimseniz, bu alanda da birbirinden çekici fotoğraflara sahip olabileceksiniz.Alex Webb, Cuba
Martin Parr

Eğer seçiminiz sürrealist, güzel sanat, manzara ya da benzer dallardan birisi ise, yine renkli ya da siyah beyaz dünyası seçiminde keskin çizgiler kullanmamalıyız görüşündeyim. Çünkü burası tam olarak gri bölgedir. Çekmiş olduğunuz bir manzara fotoğrafı, siyah/beyaz bir dünyada çok daha elit bir görüntüye sahip olabilir. Ya da yine siyah/beyaz diye ısrar ederek, renklisinin çok daha güzel durduğu bir fotoğrafı da kaçırabiliriz.

İnsan hem renkli hem de siyah beyaz olan nesneleri görebilmektedir. Hatta şunu söyleyebilirim, insan önce siyah beyaz görür, sonrasında retina konileri yardımıyla siyah/beyaz görüntünün üzerine renkleri yerleştirir. Dijital sensörler de gözden kopyalanan bu prensiple çalışmaktadırlar.

Öte yandan gözümüz, sadece yeterince ışık olduğu ortamda renkli görebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin sadece yıldızların aydınlattığı bir gecede çevrenize baktığımızda, görebildiğimiz bazı neslerin renkli, bazılarının ise gri tonlarında olduğunu fark ederiz. Bu durum aslında beynimizin bize oynadığı bir oyundur. Tanıdığımız nesneleri bize renkli gösterirken (renk giydirme işlemi yapar), tanımadıklarımızı gri tonlarında yani siyah/beyaz olarak görürüz.  

Ted Grant’ın ‘Renkli çektiğinizde insanların kıyafetlerini, siyah/beyaz çektiğinizde ruhlarını çekersiniz’ sözüne de katılamayacağım. 

Fotoğrafları renkli ya da siyah/beyaz çekmek sadece fotoğrafçının/sanatçının seçimidir. 

Eğer Ted Grant'ın dediği doğru olsaydı, bu insanın içine işleyen, mükemmel renkli fotoğraf, bize bu insanların duygularını/ruhunu tam olarak yansıtamazdı.

Samuel Aranda, World Press Photo birincisi, 2011


Sevgiler,
Haluk Safi

_________________________


Comments

массаж(non-registered)
Проведите время с пользой. Массаж с доставкой на дом. Классический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Klassicheskij-massazh

Лечебный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Lechebnyj-massazh

Массаж для женщин http://massage-relaks.ru/goods/massazh-dlya-zhenshhiny

массаж позвоночника http://massage-relaks.ru/goods/massazh-pozvonochnika

Оздоровительный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Ozdorovitelnyj-massazh

Лимфодренажный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Limfodrenazhnyj-massazh

Массаж суставов http://massage-relaks.ru/goods/Massazh-sustavov

воротниковый массаж http://massage-relaks.ru/goods/vorotnikovyj-massazh

поясничный массаж http://massage-relaks.ru/goods/poyasnichnyj-massazh

Антицеллюлитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Anticellyulitnyj-massazh

Парень на час http://massage-relaks.ru/goods/Paren-na-chas

обертывание http://massage-relaks.ru/goods/obertyvanie

возбуждающий массаж http://massage-relaks.ru/goods/vozbuzhdayushhij-massazh

эрогенный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jerogennyj-massazh

сексуальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/seksualnyj-massazh

вагинальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/vaginalnyj-massazh

сибирское здоровье http://massage-relaks.ru/goods/sibirskoe-zdorove

йоне массаж http://massage-relaks.ru/goods/jone-massazh

чувственный массаж http://massage-relaks.ru/goods/chuvstvennyj-massazh

досуг для женщин http://massage-relaks.ru/goods/dosug-dlya-zhenshhin

глубокий массаж http://massage-relaks.ru/goods/glubokij-massazh

элитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jelitnyj-massazh

Супер массаж http://massage-relaks.ru/goods/Super-massazh

Тайский массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tajskij-massazh

Эскорт для женщин http://massage-relaks.ru/goods/jeskort-massazh

Массаж с окончанием http://massage-relaks.ru/goods/massazh-s-okonchaniem

Тантрический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tantricheskij-massazh

Парень на ночь http://massage-relaks.ru/goods/paren-na-noch

массаж в бане сауне http://massage-relaks.ru/catalog/massazh-v-bane-saune

Мужчины по вызову http://massage-relaks.ru/goods/muzhchina-po-vyzovu

оргазм массаж http://massage-relaks.ru/goods/orgazm-massazh

Секс для женщин http://massage-relaks.ru/goods/sex

Эротический массаж http://massage-relaks.ru/catalog/erotic-massage

Мужчина на час http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-chas

Мужчина на ночь http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-noch

Виды услуг

Классический массаж
Массаж головы
Массаж груди
Массаж лица
Массаж ног
Массаж рук
Массаж спины
Расслабляющий массаж
Спортивный массаж
Аква-пенный массаж
Массаж ногами
Массаж простаты
Массаж стоп
Обертывание
Урологический массаж
Tolga YARICI(non-registered)
bir şeye yorum getirecekseniz ve bunu yapmak içinde kendi dağarcığınız el vermeyip başkalarından alıntı yapacaksanız bari isimlerini verin . okuduğunuz kitapların etkisinde kalıp kendinizinmiş gibi ahkam kesmeyin başarılar..“When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in Black and white, you photograph their souls!”
Ted Grant ... şöyle der renkli fotoğraflar insanların kıyafetlerini siyah beyaz fotoğraflar ise ruhunu yansıtır....
No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS
Archive
January February March (4) April (2) May (1) June July August September October November December (1)
January February (1) March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December (2)
January February March April May June July August September October November December
January (1) February March April May June July August September October November December
January February March April (3) May (2) June (2) July (1) August (2) September October November December
January (2) February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December