Kişisel Fine-Art Fotoğraf Printer-Yazıcı Seçimi

December 27, 2014  •  1 Comment

Ünlü Macar fotoğrafçı Andre Kertesz'in çok güzel bir sözü vardır. "Teknik önemli değildir. Teknik fotoğrafın kanında zaten vardır. Olay ve ruh hali ışıktan ve teknikden çok daha önemlidir."

Yazılarımda size derin teknik içerikli bilgi aktardığımın farkındayım. Mümkün olduğunca sizlere, fotoğrafı doğru çekebilmek ve doğru sunabilmek için gerekli olan teknik bilgiyi vermeye çalışıyorum.

Ancak fotoğrafçılık konusunda derin teknik bilgiye sahip olmanız, güzel fotoğraflar çekeceğiniz anlamına gelmeyecektir. Sadece derin fotoğraf teknikleri bilgisine sahip olmanızı sağlayacaktır. Ya da bir Leica, Nikon-Canon Full Frame makine ve lens sahibi olmanız, sizi iyi bir fotoğrafçı yapmayacaktır. Sadece Leica, Canon ya da Nikon sahibi yapacaktır. :-)

Fotoğraflarınızın yüzlerce beğeni alması, fotoğraflarınızın gerçekten iyi olduğunu da göstermeyecektir, sadece sizin iyi bir e-pazarlama uzmanı olduğunuzu gösterecektir. :-) Aynı şekilde fotoğraflarınızın az beğeni alması, sizi kötü bir fotoğrafçı yapmayacaktır. Unutmayalım, pekçok fotoğrafçı ve ressam öldükten sonra eserleri beğenilmiş ve taklit edilmiştir. Einstein'in dediği gibi "Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsındır demektir.” 

Sunmak istediğiniz fotoğraflarınızı kendiniz basmak istediğinizde yazıcı-printer seçimi gerçekten çok bilinmeyenli bir denklem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir fotoğrafçı onlarca yazıcı arasında, hangi özelliklere sahip olan bir yazıcı seçilmelidir ki, satın aldıktan sonra pişmanlık duyulmasın. 

Bu sebeple ilk önce size bu işin temel teknolojilerini tanıtacağım, sonrasında, kişisel fotoğraflarını basmak isteyen fotoğraf tutkunları için bazı kıymetli yazıcıları tanıtacağım.

Yaşınız uygunsa ve film dünyasından geliyorsanız, siyah-beyaz film dünyasındaki bir agrandizör baskının yerini, kolay kolay dijital bir baskının alamayacağını bilirsiniz. Peki dijital baskı dünyasının durumu gerçekten böyle mi?  

Baskı talebiniz ister siyah beyaz, ister renkli olsun, dijital dünyada bu alanda çok büyük gelişmeler kaydedilmiş fine-art adı verilen baskı kalitesine, dijital dünyada, büyük teknik gelişmeler sonucunda ulaşılabilmiştir. Her yazıcıyla mı, tabiki hayır, özel yazıcılar ve özel baskı teknikleriyle.

Dijital dünyada temelde kullanılan iki baskı teknolojisi mevcuttur. Dye-Sublimation ve inkjet. Dye-Sublimation tekniği genelde baskı işini profesyonel olarak gerçekleştiren baskı kırtasiyeleri tarafından tercih edilmektedir. Termal teknik kullanılarak sabit tonlarda kağıdın üzerine basılması ve kaplanması tekniğine dayanmaktadır. Bu tekniğin en büyük zaafiyeti ise, fotoğraf kağıtlarınızın, sadece tek bir firmaya bağlı kalarak, satın alınması zorunluluğu ve genelde sRGB standardını desteklemesidir.

Bu teknolojiyi kullanan, biz son kullanıcılara hitab eden yazıcılar, Canon Shelby ve Paloroid Pogo serileridir.

Inkjetler
Son kullanıcılara hitab eden, fotoğraf dünyası için üretilen yazıcıların tamamı inkjet yazıcılardan oluşmaktadır. Inkjet yazıcıların temelde kullandığı teknoloji, nozullardan püskürttüğü her bir rengi kendi içinde önce karıştırarak inanılmaz küçük bir ebatda püskürtmesi mantığı ile tasarlanmıştır. Teknolojinin tam olarak içinde olan birisi olarak bir nozulun ebadını hayrete düşerek okumuştum. (1 damla ebadı 1 litrenin trilyonda biri ) Picolitre olarak ölçülmektedir.

Inkjet Kafaları
Bir inkjet yazıcının ana sistemi burasıdır. İki tipi mevcuttur; Piezoelectiric ve termal. Piezoelektrik teknolojisi Epson tarafından kullanılan ve temelde yazıcının baskı esnasında ihtiyacı kadar mürekkep püskürtmesini elektrik sinyalleriyle sağlayan bir teknolojidir. Termal teknolojisi ise Canon tarafından kullanılmakta olup, temelde mürekkebin ısıtılarak her defasında sabit miktarda mürekkebin püskürtülme teknolojisine dayanmaktadır.  Her iki teknolojinin baskı kaliteleri oldukça birbirlerine benzemektedir. Ancak her ikisinin de işletmede birbirlerine göre avantaj ve dez avantajları mevcut olup, birisi için diğerine göre daha iyi denilemez. Burada bu detaylara girmeyeceğim.

Neden Bu kadar Fazla Renk Kartuşu Mevcut?
Yukarıda püskürtülen inkjet tanecik ebatlarından bahsetmiştim. Her ne kadar baskı için kağıdın üzerine püskürtülen mürekkep tanecikleri, picolitre ebatlarına kadar küçülse de, özellikle açık tonlarda tanecikler arasındaki boşlukları, inkjet teknolojinin ilk çıktığı yıllarda görmek mümkündü. Bu problemle başedebilmek ve RGB renk uzayını olabildiğince kapsayabilmek amacıyla kartuş sayısı özellikle açık tonlar sebebi ile artırılmıştır.

Sonuçta kafa sayısı arttıkça yazıcınız RGB uzayına gittikçe yaklaşır ve renk uzay kapsamınız artar. Bunu bir para tuzağı gibi görmeyin, ne kadar fazla renk kartuşu o kadar RGB uzayını kapsama olarak görmelisiniz. Bunu kaliteye verilen para olarak değerlendirebilirsiniz.

Renkli kartuş sayısı adedinin fazla olmasının bir benzeri durumu, siyah/beyaz baskılarda ihtiyaç olarak görülmektedir. Özellikle ilk zamanlarda siyah/beyaz baskı alabilmek amacıyla, yazıcılarda renkli kartuşlardan faydalanılmış, sonuçta üzerinde renk tonları hatası olan (color cast)  karşılaşılmıştır. Epson ve Canon firmaları bu problemin üstesinden gelebilmek amacıyla, gri tonları renkli mürekkepler yardımıyla üretmek yerine, bizzat gri tonları sayısı artırımına gitmiş ve bu sayede siyah/beyaz baskı kalitelerini artırabilmişlerdir. Nereye kadar, hala bir yere kadar, çünkü gelebildikleri seviye agrandizör baskı tekniklerini kullanan bir finerart sanatçısını tam olarak tatmin edecek seviyede olmamıştır.

Bu sebeple Amerika ve Avrupa’da Karbon Pigment İnkjet baskı tekniği doğmuştur.

Karbon Pigment -Piozeelectric Baskı Tekniği 
Epson yazıcılar kullanılarak, 6-7 adet gri tonda karbon pigment mürekkepten, genelde fine-art kağıtlar üzerine baskı alabilmek için amacıyla üretilmiştir. Ben bir set bu mürekkeplerden sipariş ettim ve 350TK'ye kullanılmış olarak aldığım Epson R2100 değerindeki yazıcıyı sadece siyah/beyaz fotoğraf baskı alabilmek amacı ile bu işe adadım. Ar-Ge’mi bu sene tamamladığım zaman ülkemizde bu tekniği kullanarak ilk baskı alan kişi olacağımı tahmin ediyorum. Şu ana kadar bu tekniği ülkemizde kullanan bir kırtasiye ya da fine-art baskı merkezine rastlamadım. Eğer Avrupa ve Amerika’lılar yaptılarsa ben de yapabilirim. :-) 

Merak eden arkadaşlar, aşağıdaki linkte teknoloji hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir.

http://www.piezography.com/PiezoPress/state-of-the-state-of-the-arts/

DPI (Dot Per Inch) Gerçeği
Yazıcı dünyasındaki DPI değeri ile ekrandaki karıştırılmamalıdır. Buradaki hesap her bir inç için (2,54cm) kaç adet nokta bastığı hesabıdır. Inkjet dünyasında bir fotoğrafın baskısı bilgisayarınızda 240-300dpi çözünürlüğe sahipse, baskı alabilmek için gerekli olan çözünürlüğe sahip olarak görebilirsiniz. Bazı yazıcılarda 1440x720 dpi, 2880x720 dpi, 1200x1200 dpi, hatta 2400 ve 4800 dpi kadar yukarı seviyelere çıkmaktadır. Burada kıymetli olan baskı çözünürlüğü miktarı değil gözünüze güzel görünen ve detayların kaybolmadığı baskı kalitesini yakalayabilmektir. Burada baskı için seçtiğiniz fotoğraf kağıdı seçtiğiniz yazıcı, mürekkep kadar önemlidir!

Hangi Ebatta Fotoğraf Yazıcısı Satın Almalıyım
Eğer sadece 8x13 ya da benzeri baskılar yapacağım diyorsanız bu durumda yazıcı satın almayın derim. :-) Bu ebatlarda piyasada bulunan fotoğraf baskısı yapan dükkanlar, pekala bunu gayet güzel sRGB standardında yapmaktadır.

Eğer hedeflediğiniz baskı ebadı A4 ve üzeri ise bir yazıcı satın almaya değer görmekteyim. Hatta biz tutkulu fotoğrafçılar için A2 ebadına kadar baskı alabileceğiniz, masanıza koyduğunuzda hala kabul edilebilir ebatta olan Epson Stylus 3880 yazıcı dahi mevcuttur.

Hangi Yazıcı
Günümüzde profesyonel yazıcı öncüsü olarak Epson görünmektedir. Epson Stylus seri yazıcılarını, Canon Pixma yazıcı serisi takip etmekte, Canon’u ise HP Photosmart. 

Yazılarımı genelde ileri amatör dünyasına hitaben yazdığım için burada ileri amatörler ve profesyoneller için olan ürünlere değinmek istiyorum. 

Evinizde ploter ebadında bir yazıcı durmasına pek tahammülümüzün olduğunu sanmıyorum. :-) Bu sebeple aşağıda masaüstü baskı alabileceğiniz yazıcılardan bahsedeceğim. 

Canon Pixma Pro 1
Son dönemde ileri amatör fotoğrafçılar  için geliştirdiği Canon Pixma Pro 1 yazıcısı ile Canon Epson’un peşine bırakmayacağının işaretini vermiştir.

1 adet mat mürekkep, 1 adet Photo mürekkep ve üç adet ilave gri tonlamasıyla siyah/beyaz baskı için iddialı bir giriş yapmıştır. 7 renkli mürekkebi ile toplamda 12 kartuşa sahip olan Pro 1 sahip olduğu renk gamutu ile de oldukça tatminkar sonuçlar göstermektedir.

Canon konusunda seçim yapmadan önce Canon Pixma Pro-10'u da incelemenizi tavsiye ederim.

Fine-Art Gurusu-Epson
Epson’a baktığımız zaman hem amatör, ileri amatör hem de profesyoneller için geniş ürün gamı sunmaktadır. 

Epson  A3+ ebadına kadar baskı almak isteyenler için Epson Stylus R3000, Epson Stylus 3880 modelleri evinizde masanızın bir bölümünü işgal edip, size galeri kalitesinde A2 baskılar sunabilen yazıcılardır. 

Epson Stylus Photo R3000
UltraChrome K3 mürekkep teknolojisini ve MicroPiezo AMC kafasını üzerinde barındıran, herbiri 25,9ml kapasiteli 9 adet kartuşa sahip, 5760x1440 gibi çok yüksek çözünürlüklü bir yazıcıdır. Epson R3000, 9 kartuştan 4’ünü siyah tonlara ayırmıştır. İster mat siyah, ister photo siyah kullanarak, ilave 2 gri ton mürekkebi kullanarak çok yüksek kalitede siyah beyaz baskı alabilme imkanı sunabilmektedir.

Eğer baskı ebadı hedefiniz A4 ve A3 fine-art baskı ise harika bir printer diyebilirim. 2 yıl boyunca son derece memnun bir şekilde kullandım. Kullanılmış olarak satın aldım ve hiçbir sorun yaşamadan sattım. 

Epson Stylus Pro 3880
A2+ ebadında, tepeden baslemeli, kesilmiş kağıtları kabül eden bu yazıcı, ileri amatör  ve profesyonel fotoğrafçıların  kullanabilecekleri ve Epson R3000’den sonra en çok beğendiğim yazıcı diyebilirim. Teknolojisi Epson R3000’e göre bir miktar daha eski olsa da, baskı kalitesinde bir fark göremiyorsunuz. Baskı kalitesi açısından aralarındaki fark yok denecek kadar az diyebilirim.

Önden beslemeli olarak 1,5mm kalınlıkta fine-art kağıt baskı alma olanağı bulunmaktadır. 

Sahip olduğu MicroPiezo AMC yazıcı kafası sayesinde maksimum 2880x1440 çözünürlükte baskı alabilirsiniz. Sahip olduğu 9 adet büyük kartuşlarıyla, doğru kağıt seçimi ile geniş RGB gamutunu kapsamakta, yine sahip olduğu geniş kafası sayesinde kağıt tipinize göre Photo Black ya da Matte Black mürekkep tiplerini otomatik seçmektedir. (Daha önceki yazımda bahsettiğim üzere, Mat kağıtlarda, yazıcılar mat siyah mürekkep, yarı parlak ve parlak kağıtlarda ise Photo siyah mürekkep kullanmaktadırlar.) Püskürtebildiği en küçük mürekkep ebadı, 3.5 picolitredir.


6 aydır kullanmakta olduğum Epson 3880, Epson R3000'den aşağı kalmayan baskı kalitesiyle, A2 ebadında fine-art çıktılar alabiliyorsunuz.

 

Çektiğiniz fotoğrafların sizin istediğiniz renklere ve tonlara en yaklaşan şekilde sunmak istiyorsanız, bu konuyu kırtasiyelerin insiyatifine bırakmaktansa, kendi yazıcı seçimini yukarıdaki kriterlere göre yaptıktan sonra, fotoğrafınızın yazıcıdan yavaş yavaş çıkışını, kahvenizi yudumlarken seyretmelisiniz.

Işığınız güzel, yakaladığınız anlar unutulmaz olsun. :-)

 

 

 

 

 

 

 

 


Comments

массаж(non-registered)
Раскрутка сайта создание сайтов, форумов реклама продвижение сайта разработка сайтов оптимизация сайта SEO http://miheeff.site раскрутка сайта
http://manutz.ipb.su
http://manutz.ipb.su/index.php?showforum=1
http://manutz.gtaserv.ru
http://manutz.gtaserv.ru/viewforum.php?f=2
http://manutz.listbb.ru
http://manutz.listbb.ru/viewforum.php?f=2
http://raskrutka.flybb.ru/
http://raskrutka.flybb.ru/forum2.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic2.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic3.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic4.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic5.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic6.html
http://raskrutka.flybb.ru/topic7.html
http://yandex.listbb.ru/
http://yandex.listbb.ru/viewforum.php?f=2
http://yandex.4admins.ru/
http://yandex.4admins.ru/viewforum.php?f=2
http://yandex.ipb.su/
http://yandex.ipb.su/index.php?showforum=1
http://site.flybb.ru/
http://site.flybb.ru/forum2.html
http://site.flybb.ru/topic2.html
http://site.flybb.ru/topic3.html
http://site.flybb.ru/topic4.html
http://site.flybb.ru/topic5.html
http://site.flybb.ru/topic6.html
http://site.flybb.ru/topic7.html
http://site.flybb.ru/topic8.html
http://manutz.1stbb.ru/
http://manutz.1stbb.ru/viewforum.php?f=2
http://google.greatforum.ru/
http://google.greatforum.ru/viewforum.php?f=2
http://google.fipb.ru
http://google.fipb.ru/index.php?showforum=1
http://manutz.flybb.ru/
http://manutz.flybb.ru/forum2.html
http://manutz.flybb.ru/topic2.html
http://manutz.flybb.ru/topic3.html
http://manutz.flybb.ru/topic4.html
http://manutz.flybb.ru/topic5.html
http://manutz.flybb.ru/topic6.html
http://manutz.flybb.ru/topic7.html
http://manutz.flybb.ru/topic8.html
http://bloga.moibb.ru/
http://bloga.moibb.ru/viewforum.php?f=2
http://bloga.4adm.ru
http://bloga.4adm.ru/viewforum.php?f=2
http://bloga.flybb.ru/
http://bloga.flybb.ru/forum2.html
http://bloga.flybb.ru/topic2.html
http://bloga.flybb.ru/topic3.html
http://bloga.flybb.ru/topic4.html
http://bloga.flybb.ru/topic5.html
http://bloga.flybb.ru/topic6.html
http://bloga.flybb.ru/topic7.html
http://bloga.flybb.ru/topic8.html
http://bloga.flybb.ru/forum2.html
http://prodvizhenie.forumex.ru/
http://prodvizhenie.forumex.ru/viewforum.php?f=2
http://prodvizhenie.ekafe.ru/
http://prodvizhenie.ekafe.ru/viewforum.php?f=2
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/forum2.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic2.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic3.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic4.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic5.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic6.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic7.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic8.html
http://prodvizhenie-sajtov.flybb.ru/topic9.html
http://raskrutki.listbb.ru/
http://raskrutki.listbb.ru/viewforum.php?f=2
http://raskrutki.g-talk.ru/
http://raskrutki.g-talk.ru/viewforum.php?f=2
http://raskrutki.flybb.ru/
http://raskrutki.flybb.ru/forum2.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic2.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic3.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic4.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic5.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic6.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic7.html
http://raskrutki.flybb.ru/topic8.html
http://saita.onlinebbs.ru/
http://saita.onlinebbs.ru/viewforum.php?f=2
http://saita.fatbb.ru/
http://saita.fatbb.ru/viewforum.php?f=2
http://saita.flybb.ru/
http://saita.flybb.ru/forum2.html
http://saita.flybb.ru/topic2.html
http://saita.flybb.ru/topic3.html
http://saita.flybb.ru/topic4.html
http://saita.flybb.ru/topic5.html
http://saita.flybb.ru/topic6.html
http://saita.flybb.ru/topic7.html
http://saita.flybb.ru/topic8.html
http://sozdanie.ipborda.ru/
http://sozdanie.ipborda.ru/viewforum.php?f=2
http://sozdanie.ukrfor.ru/
http://sozdanie.ukrfor.ru/viewforum.php?f=2
http://sozdanie.flybb.ru/
http://sozdanie.flybb.ru/forum2.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic2.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic3.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic4.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic5.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic6.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic7.html
http://sozdanie.flybb.ru/topic8.html
http://reklama.kabb.ru/
http://reklama.kabb.ru/viewforum.php?f=2
http://reklama.80lvl.ru/
http://reklama.80lvl.ru/viewforum.php?f=2
http://reklama.flybb.ru/
http://reklama.flybb.ru/forum2.html
http://reklama.flybb.ru/topic2.html
http://reklama.flybb.ru/topic3.html
http://reklama.flybb.ru/topic4.html
http://reklama.flybb.ru/topic5.html
http://reklama.flybb.ru/topic6.html
http://reklama.flybb.ru/topic7.html
http://reklama.flybb.ru/topic8.html
http://reklama.7olimp.ru/
http://reklama.7olimp.ru/viewforum.php?f=2
http://reklama.5nx.org/
http://reklama.5nx.org/viewforum.php?f=2
http://topic.flybb.ru/
http://topic.flybb.ru/forum2.html
http://topic.flybb.ru/topic2.html
http://topic.flybb.ru/topic3.html
http://topic.flybb.ru/topic4.html
http://topic.flybb.ru/topic5.html
http://topic.flybb.ru/topic6.html
http://topic.flybb.ru/topic7.html
http://topic.flybb.ru/topic8.html
http://topic.flybb.ru/topic9.html
http://foruma.5nx.ru/
http://foruma.5nx.ru/viewforum.php?f=2
http://foruma.tobase.ru/
http://foruma.tobase.ru/viewforum.php?f=2
http://foruma.flybb.ru/
http://foruma.flybb.ru/topic2.html
http://foruma.flybb.ru/topic3.html
http://foruma.flybb.ru/topic4.html
http://seo.flybb.ru/
http://seo1.2ua.in.ua/
http://seo.getbb.ru/
http://seo.getbb.org/
http://seo.clanfm.ru/
http://seo.hobbyfm.ru/
http://seo.teamforum.ru/
http://seo.keyforum.ru/
http://seo.iboards.ru/
http://seo.ukrbb.net/
http://seo.bestforums.org/
http://prodvizhenie.rx22.ru/
http://seo.tforums.ws/
http://seo.tforums.org/
http://sait.luckbb.ru/
http://blog.thbb.ru/
http://reklama.phpv3.ru/
http://raskrutku.mybb.ru/
http://raskrutka.mybb.by/
раскрутка сайта создание сайта seo реклама продвижение сайта разработка сайтов оптимизация сайта
No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS
Archive
January February March (4) April (2) May (1) June July August September October November December (1)
January February (1) March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December (2)
January February March April May June July August September October November December
January (1) February March April May June July August September October November December
January February March April (3) May (2) June (2) July (1) August (2) September October November December
January (2) February March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December