Zenfolio | Haluk Safi | Fujifilm X100S Güzelliği

Fujifilm X100S Güzelliği

December 27, 2013  •  2 Comments

28 Aralık 2013

jpeg-660x495jpeg-660x495

Bundan bir yıl dört ay kadar önce rumor (dedikodu) sitelerinde Fujifilm X100 için yeni bir modelin çıkacağı konusunda bir yazı gördüm. Heyecanlandım. Madem yeni bir model çıkacaktı, çok fazla değer kaybı olmaksızın derhal X100’ümü satıp yılbaşına yeni model çıkınca yenisini alırım dedim ve Fujifilm X100’ümü satışa sundum. Yaptığım en büyük hata idi. :-(

Benim gibi, aile, sokak ve belgesel fotoğrafçılığına düşkün bir kişinin yapacağı son hareketi, ilk olarak yapmıştım. Daha sonraki günlerde X100’ü sürekli olarak arar olmuştum. Küçüktü, hafifti, dikkat çekmiyordu, aile gezilerinde de, iş seyahatlerimde de çantaya atıyor ve son derece kaliteli sensörü ile DSLR kalitesinde çekimler yapabiliyordum. Ayrıca sokaklarda gezerken bana turist muamelesi yapılmasına sebep oluyordu. Nikon D800’ü sokakta yürürken bir ortamda insanları kadrajlamaya çalıştığımda, kendilerine silah doğrultmuşçasına herkes bana bakıyor ve kadraj dışına çıkmak için ellerinden geleni yapıyorlardı.

Fujifilm X100S’in Amerika ya da Dubai stoklarında görünmesi için bir yıl üç ay kadar geçmesi gerekiyordu. Hatta ürünü o kadar yakından takip ediyordum ki, bir gemi dolusu Fujifilm X00S taşıyan geminin batması ben de büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuştu. (Neyse ki tayfalar kurtulmuştu :-) )

1 Kasım 2013, yakın bir arkadaşım sayesinde Fujifilm X100S’ime kavuşmuştum. Üstelik bu sefer Fujifilm WCL-X100 28mm geniş açıya çeviren lensi ile birlikte almıştım. 

Burada sizlere iki versiyon arasındaki 7 farkı anlatmak istemiyorum. Lakin bazı şeylere de değinmeden geçemeyeceğim. X100S, selefine göre gerçekten kullanımı daha kolaylaştırılmış. Üzerinde bulunan “Q” tuşu ile rahatça Hızlı Menü çağırılıyor ve ayarlarda değişiklik yapılabiliyor. 

Diğer bir değişiklik ise, menü sisteminin çok daha kullanışlı hale getirilmiş olması. Elektronik vizörün de pixel miktarı artırılarak, daha net ve parlak bir görünüme imkan veriyor . Öncesinde 12MP olan sensörü, artık 16MP ebadına gelmiş ve ISO3200 değerine kadar neredeyse gürültüsüz fotoğraf çekebilme imkanına sahip olmuş.Manuel çekim imkanı sağlayan, focus peaking (odaklanan yerlerin aydınlartılması tekniği) ve split-image sayesinde, manuel çekim bir zevk haline dönüşmüş. Ayrıca özellikle Jpeg çekimlerde işe yarayacak olan çok kullanışlı dinamik alan (dynamic range, maksimum beyaz ve maksimum siyah aralığı) özelliği sayeseinde, flaş kullanmaksızın, sahip olabileceğiniz jpeg'lerde dinamik alanı artırabilme imkanını da tanımakta.

Rustik ve son derece şık güzel tasarımı ile gerçekten göz alıcı. Evet lensi sabit, kimileri için kısıtlayıcı olabilir, ama zaman geçtikçe, yanınızdan ayıramayacağınız bir makine haline dönüşüyor. Gittikçe seviyor ve gittikçe bağlanıyorsunuz. 
05-660x33205-660x332
Fujifilm'in her geçen gün, aynasız dünyasının Leica’sı olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor..

Fujifilm X100S’in Temel Özellikleri
16.3MP APSC-XTrans Cmos II sensör
Faz dedektörlü sensör
Hibrid Optik (%90) /Elektronik Vizör (2.34M dor LCD)
Atanmış Düğmeler: Diyafram, Perde Hızı ve Pozlama Telafisi için
Sabit 23mm (35mm karşılığı) F2 mercek
Gelişmiş Manel netleme özelliği (focus peak-net, tepe noktası ve split-image, resim bölme teknikleri)
2.8” 460k çözünürlükte LCD
Q hızlı menü düğmesi ve sekmeli menü sistemi
Full HD 1080 60p/30p video kaydı
Mikrofon ve uzaktan tetikleme için soket

Minimalist Tasarım
Makine üzerindeki bütün tuşlar ve ayar düğmeleri yerli yerinde denilebilir. İnsanı tek rahatsız eden çok seçmeli arkadaki dönen düğmenin yeterince hissedilememesi ve bir miktar da küçük olması.

Quick menünün yer aldığı Q düğmesi gerçekten çok güzel ve doğru konumda. Size hızlı  şekilde ayar yapabilmenizi sağlıyor. 
D3S_9479-backD3S_9479-back
Öte yandan Drive düğmesi ise gerçekten çok doğru şekilde fonksiyonlara sizi açıyor. Örneğin Tekli Çekim, Yavaş ve hızlı çekim, Bracket Çekim, Panoromik Çekim, video Çekim fonksiyonlarına yönlendiriyor. Drive düğmesi kavramı, dijital fotoğraf makinesi dünyası için en doğru düğmelerden birisi diyebilirim. Gerek Canon da, gerekse Nikon da bu fonksiyonlara ulaşmak için ya menülerde gezersiniz ya da farklı dugmelerde. Burada bu fonksiyonlara iki dokunuşla ulaşabilmektesiniz.Cihazın tüm fonksiyonlarını öğrenmeniz son derece kısa zamanda gerçekleşiyor. Yani öğrenme eğrisi gerçekten kısa sürede tamamlanıyor. Teknolojinin içerisinde olan ve buna yatkın birisi olarak, Nikon D800’ün menüsüne ve ayarlarına sık sık geri dönerek tekrar etmek zorunda kalıyorum. Nikon D800 menü tasarımı, bir fotoğrafçı tarafından değil de, daha çok bir mühendis tarafından tasarlanmış gibi. (Bu arada ben de bir mühendisim. :-) ) Kendinizi Dos ortamında yazılmış bir muhasebe programı kullanıyor gibi hissedebiliyorsunuz. (Öte yandan, Nikon D800’ün size sunduğu en büyük ayrıcalık, bol miktarda atanmış düğme ile sistemin ayarlarıyla oynayabilmeniz.)

Hibrid Elektronik ve Optik Vizör Tasarımı

Fujifilm X100S in sahip olduğu en sofistike özelliklerinden birisi de optik ve elektronik vizörü aynı anda üzerinde barındırması. X100S'in ön kısmında işaret parmağınızla ulaşabildiğiniz küçük bir kol vasıtasıyla, dilediğiniz zaman çok parlak optik vizöre ya da %100 görüş alanı bulunan elektronik vizöre geçiş yapılabiliyor. Özellikle yakın mesafe çekimlerde kusursuz kadrajlamayı sağlamak için elektronik vizörün tercih etmenizi öneririm. Yine makinenin bir başka özelliği ise, profesyonellerin daima tercih ettiği optik vizöründe, menüden ayarlanarak, gerçek odaklama noktasını da hesaplayarak size sunması. Rangefinder tipi makineler kullanan fotoğrafçılar, bu sıkıntının farkında oldukları için, X100S'de bu fonksiyonu aktif hale getirerek, gerçek odaklama noktasını, çekim yaparken görebilirler.

Pil Ömrü
Her ne kadar optik vizör özelliğini kullanarak pil ömrünü uzatmanız mümkünken, ben yine de yedek bir pil almanızı şiddetle tavsiye ederim. Orijinal Fujifilm takıntınız yoksa, ucuza alacağınız Çin malı bir pil de pekala iş görmekte. Ben de böyle yapıyorum.

Otofokus Hızı
Bir önceki modeline göre odaklama hızı bir hayli artmış durumda. Fuji X100 kontrast algoritmaları ile otofokus yaparken, 100S sensörü üzerindeki faz tespit sönsörleri (phase detection) sayesinde daha hızlı odaklama yapabilmekte. Ancak düşük ışık kalitesinde yine hatalara açık durumda.  X100S'i, Nikon D800 ile düşük ışık miktarında fokuslama hızlarını ölçtüğümde, Nikon D800'ün daha iyi olduğunu görebildim. 

Fujifilm’in en beğendiğim yanlarından birisi, ürüne olan desteğini bırakmaması. Öyle ki Fujifilm X100’ün piyasaya sürülmesinden sonra, pekçok defa yazılım güncellemesi ile destekleyerek, X100’ü ilk piyasaya sürdüğü konumdan çok farklı noktalara taşımayı başardı. Aynı durumun X100S için de olacağını ön görüyorum. Bu sayede, bugün bir miktar garip gelen bazı durumların (mesela faz tespit sensörü olduğu halde, düşük ışıkta bir DSLR kadar otofokus’u tutturaması) gelecekte güncellemelerle asgariye ineceğini düşünüyorum. Donanım desteği mevcutsa, yazılım dünyasında pek çok şeyi çözebilirsiniz!

Manuel Odaklama
Fujifilm X100S’de en büyük gelişmelerden birisi de şüphesiz manuel odaklama sistemini geçmişe göre çok daha iyi konuma getirmesi. (Hatta geçmişte ilk çıktığında neredeyse yoktu.) Focus Peak (odak parlaması), Split Image (filmli dünyada kullanılan, vizörden bakıldığında oluşan iki yarım görüntünün üst üste bindirilerek yapılan odaklama tekniği) kullanılmakta.

Odak Parlaması ile Odaklama (Focus Peak)  

 Bölünmüş Görüntü ile Odaklama (Split Image)

Her ikisi de gerçekten çok kullanışlı. Odak parlaması (Fokus Peak) tekniği özellikle, filmli makineleri kullanmamış, dijital kullanıcılar için daha konforluyken, manuel lenslere alışkın olan kesim için bölünmüş görüntü (split image) tekniği pekala çok güzel çalışmakta.

Kısacası, daha çok makro ve sokak fotoğrafçılığı çekimlerde kullanabileceğiniz manuel çekim odaklaması tam olarak oturmuş denilebilir.

Pixel Sayısı değil Pixel Kalitesi
Dünya’da var olan birkaç sensör üreticisinden birisi olan Fujifilm, kendi sensörlerini üretmesi sayesinde, geliştirdiği iddialı yeni teknolojiyi, yeni fotoğraf makinelerinde deneyebilmekte.

Fujifilm mevcut sensör üreticilerinden daha farklı bir teknoloji kullanarak sensörlerini tasarlamakta. Diğer sensör üreticileri, bir Kodak mühendisi tarafından keşfedilen Bayer filtresini ve anti-alising filtreyi sensör üzerinde renkleri ayrıştırma ve more etkiyi azaltmak için kullanırken, Fujifilm 'in geliştirdiği 6x6 renk filtresi teknolojisi ile (xtrans) renk ve resim kalitesi standart bir Cmos sensöre göre oldukça yüksek olmakta. İşte Fujifilm'in diğer üreticilerden temelde bu noktada ayrışmakta. 

Makinenin üzerinde bulunan Raw data işleme motoru sayesinde, aynı zamanda çok kaliteli jpeg görüntüler de elde etmek mümkün.

Kısacası, X100S ile ister Raw görüntü üretin, isterse Jpeg görüntü, gerçekten diğer sensörlere göre hatırı sayılır ölçüde renk algı kalitesi mevcut görünmekte. Sahip olduğu APS-C ebadındaki sensörü ve sahip olduğu 23mm f/2 lens kalitesi birleşince DSLR'i aratmayacak ölçüde çekimler yapabilmekte.

5A9A14625A9A1462

35mm ve 28mm Güzelliği
Başka neye ihtiyacın var diye soruyorum , sokak, aile, gezi ve belgesel fotoğrafçılara meraklı olanlara. 35mm’lik bir lens sizi here yere taşıyabilecektir. Zum lens mi? Bacaklarım zum değil mi? Birkaç adım atarım, yaklaşırım, bir kaç adım geri atarım, kadrajımı genişletirim. Bir merceğe zum özelliği eklediğinizde kaçınılmaz şekilde keskinlikten feragat edersiniz.

Bu gün akıllı telefonların çektiği fotoğrafların bu denli keskin olmalarındaki sebep, sahip oldukları genelde 30-32mm’ye karşılık gelen sabit odaklı lensleridir. Yani zum lensli bas-çek ya da DSLR makinenizden daha keskin fotoğrafları cep telefonlarınız çektiğinde şaşırmayın. Basçek ya da DSLR makilerde çektiğiniz fotoğrafların keskin olmamasının sebebi kullanmakta olduğunuz zum lenslerdir.

X100S’in 23mm (1,5 sensör kırpma çarpanı ile 35mm ye karşılık gelir) odak uzaklığına sahip olan lensi,  sahip olduğu f/2 diyaframı ile son derece kompak bir yapıya sahip. Lens f/2 değerinde bir miktar soft olmakla beraber, f/2.8 değerinden itibaren son derece keskin davranış sergilemekte. 
fujifilm-x100s-4_1357651734fujifilm-x100s-4_1357651734
Lensin diyaframı lensin üzerindeki bir blezik sayesinde gerçekleşmekte. Bu bileziği “A” konumuna geitrdiğinde diyafram ayarını otomatik yapmakta. 

WCL-X100 ile gelen 28mm f/2
Eğer benim gibi belgesel fotoğrafçılığına da meraklı iseniz X100S’in 28mm f/2 olmasını sağlayan ilave lensi de satın almanızı tavsiye ederim. (350usd'a 28mm f/2 sahibi oluyorsunuz, Voigtlander, Zeiss, Leica ile kıyaslandığında, bu olağanüstü bir çözüm!!) Fujifilm WCL-X100 ile keskinliğinden hemen hemen hiçcir şey kaybetmemekte. Artık belgesel fotoğrafçılık ya da geniş açı ihitiyacınızı görebilen harika bir makineye sahipsiniz. (Lensi taktıktan sonra makine menüsünden, geniş açıya geçtiğinizi belirtmelisiniz. Bu sayede çektiğiniz fotoğraflardaki distorsiyonu ortadan kaldıracaktır.)
Fuji-x100s-camera1Fuji-x100s-camera1
WCL-X100’ün lense montajından sonra, makinenin ebadını (derinliğini) bir miktar artırmakla beraber, ortamı hala bir DSLR’de olduğu gibi germemekte, kompak yapısını korumakta. X100S’iniz artık 28mm odak uzaklığında kullanılabilir.

Sessiz, Tamamen Sessiz
Sahip olduğu yaprak perde (leaf shutter) sayesinde, tamamen sessiz çekim yapabilmek mümkün. Konserde, dikkat çekmeden sessiz çekim yapmak istediğiniz bir ortamda, tamamen sessiz olmanıza imkan vermektedir. Kısacası bu cihaz sokak fotoğrafçılığı için tasarlanmış, bir hayalet gibi. :-)

Bu sessizliğin de bir bedeli oluşmuş durumda. Perde hızı maksimum 1/4000'e ulaşabiliyor. Doğal olarak çok aydınlık ortamlarda, fotoğrafı çekmeyi başarabilmek için ND filtre imkanı tanıyor. 3 stop değerindeki ND filtre ile çok aydınlık-güneşli günlerde de çekim yapabilirsiniz. (Ya da uygun ışık koşullarında 3 stop luk karartmasıyla, size uzun pozlama imkanı da sunuyor.)

Tutkulu bir fotoğrafçıysanız, Fujifilm X100S'i yanınızdan kolay kolay ayıramayacaksınız. DSLR nin hantallığını ve dikkat çekiciliğini bir anda üzerinizden attığınızı, her yere götürebildiğiniz DSLR kalitesini düşünün. 

Gece ya da düşük ışık çekimlerinde akıllı telefonların sensör gürültüsü sebebi ile burun üstü çakıldıkları bir ortamda, X100S le harikalar yaratabilirsiniz. İş çıkışında, dikkat çekmeksizin sokak fotoğrafçılığı yapabilir, hafta sonu ailenizin birbirinden güzel fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Hatta WCL-X100 sayesinde 28mm lensi ile size belgeselde ikinci makine desteğini de sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki Fotoğrafı Aralık'ta Ankara'da bir kış gecesi nefesimi tutarak çektim. ISO6400, 1/7 saniye. 

Sabit lensi olduğu halde, vazgeçemeyeceğiniz bir partneriniz olduğunu zamanla göreceksiniz.


Comments

массаж(non-registered)
Проведите время с пользой. Массаж с доставкой на дом. Классический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Klassicheskij-massazh

Лечебный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Lechebnyj-massazh

Массаж для женщин http://massage-relaks.ru/goods/massazh-dlya-zhenshhiny

массаж позвоночника http://massage-relaks.ru/goods/massazh-pozvonochnika

Оздоровительный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Ozdorovitelnyj-massazh

Лимфодренажный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Limfodrenazhnyj-massazh

Массаж суставов http://massage-relaks.ru/goods/Massazh-sustavov

воротниковый массаж http://massage-relaks.ru/goods/vorotnikovyj-massazh

поясничный массаж http://massage-relaks.ru/goods/poyasnichnyj-massazh

Антицеллюлитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Anticellyulitnyj-massazh

Парень на час http://massage-relaks.ru/goods/Paren-na-chas

обертывание http://massage-relaks.ru/goods/obertyvanie

возбуждающий массаж http://massage-relaks.ru/goods/vozbuzhdayushhij-massazh

эрогенный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jerogennyj-massazh

сексуальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/seksualnyj-massazh

вагинальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/vaginalnyj-massazh

сибирское здоровье http://massage-relaks.ru/goods/sibirskoe-zdorove

йоне массаж http://massage-relaks.ru/goods/jone-massazh

чувственный массаж http://massage-relaks.ru/goods/chuvstvennyj-massazh

досуг для женщин http://massage-relaks.ru/goods/dosug-dlya-zhenshhin

глубокий массаж http://massage-relaks.ru/goods/glubokij-massazh

элитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jelitnyj-massazh

Супер массаж http://massage-relaks.ru/goods/Super-massazh

Тайский массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tajskij-massazh

Эскорт для женщин http://massage-relaks.ru/goods/jeskort-massazh

Массаж с окончанием http://massage-relaks.ru/goods/massazh-s-okonchaniem

Тантрический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tantricheskij-massazh

Парень на ночь http://massage-relaks.ru/goods/paren-na-noch

массаж в бане сауне http://massage-relaks.ru/catalog/massazh-v-bane-saune

Мужчины по вызову http://massage-relaks.ru/goods/muzhchina-po-vyzovu

оргазм массаж http://massage-relaks.ru/goods/orgazm-massazh

Секс для женщин http://massage-relaks.ru/goods/sex

Эротический массаж http://massage-relaks.ru/catalog/erotic-massage

Мужчина на час http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-chas

Мужчина на ночь http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-noch

Виды услуг

Классический массаж
Массаж головы
Массаж груди
Массаж лица
Массаж ног
Массаж рук
Массаж спины
Расслабляющий массаж
Спортивный массаж
Аква-пенный массаж
Массаж ногами
Массаж простаты
Массаж стоп
Обертывание
Урологический массаж
Uygar Özel(non-registered)
Teşekkürler, okuyunca gerçekten bu fotoğraf makinasına olan ilgim çoğaldı.
No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS
Archive
January February March April May June July August September October (4) November December (1)
January February March (5) April (2) May (1) June July August September October November December (1)
January February (1) March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December (2)
January February March April May June July August September October November December
January (1) February March April May June July August September October November December