Zenfolio | Haluk Safi | Dijital Fotoğrafları Saklama ve İşlemede Bilgisayar ve NAS (Ağ Depolama) Sistemleri Seçimi

Dijital Fotoğrafları Saklama ve İşlemede Bilgisayar ve NAS (Ağ Depolama) Sistemleri Seçimi

October 30, 2013  •  3 Comments

Dijital sensörlü fotoğraf makinelerinin 10 yıl kadar kısa bir sürede yaygınlaşması ve daha hızlı bir şekilde akıllı telefonların artık hepimizin cebinde olmasıyla, kıymetli fotoğraflarını ömür boyu ve sonrasında saklamak isteğinde olan kullanıcılar için birkaç tavsiyede bulunmak isterim. 

Aşağıda yapacağım öneriler sadece fotoğraf tutkunlarına hitap eden tavsiyelerdir, video tutkunları, kesenin ağzını daha çoook açmalı. :-) Çünkü video için gerek dosya boyutları, gerek çekilen medyanın bilgisayarlarda işlenmesi esnasında bilgisayarınızın ihtiyaç duyacağı işlemci ve sabit disk ihtiyacı birbirinden çok farklılık gösterecektir.

İşlemci seçimi: İşletim sistemlerinin ve ilgili editör uygulamalarının her yıl gelişmesi, çektiğimiz fotoğrafların megapiksel boyutundaki artışları, her geçen gün biraz daha performanslı işlemci ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Bugünün işlemcileri dörtlü ya da altı çekirdekli kapasiteleri ile, dijital dünyadaki ihtiyaçlara yanıt vermeye çalışmaktadır. Eğer PC dünyasında kalayım ve sunucu işlemcilerini şimdilik bir kenarda bulundurayım diyorsanız Intel'in i7 işlemcisini mutlaka hedeflemelisiniz diyebilirim. (Ekim 2013) Günümüzde ofis uygulamaları için Intel i5 yeterli olurken, işin içerisine fotoğraf işleme girdiği andan itibaren, Intel i7 kaçınılmaz olacaktır. 

Bilgisayarınızda minimum 16GB RAM ve 256GB SSD tavsiye ederim. Bu sizin işlemek için açacağınız birden fazla dosyayı yönetirken rahat etmenizi ve fotoğraflarınızı bilgisayarınız aşırı yavaşlamadan işlemenize yardımcı olacaktır.

Sessizliği ve sağlam yapısı ile bilgisayar olarak Mac Mini'yi (16GB Ram, i7, 256GB SSD), sRGB desteği ile monitörümü Apple Cinema Display olarak tercih ettim.  

mac_mini_tb_display-500x459mac_mini_tb_display-500x459


Monitör Seçimi: ilk başta son derece basit bir seçim olarak algılansa da aslında derin bir konu olduğunu söyleyebilirim. Bunu renk yönetimi ile başka bir yazımda anlatacağım, lakin şu aşamada konuyu şu şekilde özetlemekte fayda var. 

Dijital dünyada kullanılan pek çek sayıda renk uzayı mevcuttur.  Bu renk uzaylarını zenginliklerine ve genişliklerine göre  sRGb, RGB ve Profesyonel RGB şeklinde sıralanabilir. HP ve Microsoft firmalarının internet dünyası için sunduğu sRGB standardı, bütün web tarayıcılarda standart olarak kabul edilip, internet dünyası için yayınladığımız bütün fotoğrafların renkleri bu renk uzayına göre hesaplanmaktadır. 

Kısacası sizin fotoğraf makineniz RGB uzayını kullansa dahi, internet dünyası için yayınladığınız bir fotoğraf, tarayıcı vasıtasıyla sRGB renk uzayına göre hesaplanarak, yayınlanacaktır. Bu da RGB de çekilmiş ve işlenmiş fotoğraflarının, sRGB tarayıcılarda webde gösterilirken bazı renklerin kaybolmasına ve istediğiniz gibi görünmemesine sebep olacaktır.

Bu durumun bir benzeri baskı dünyası için de mevcuttur. Her fotoğraf kağıdının dMax değerleri birbirinden farklı olup, ekranınızda gördüğünüz bazı renkleri, ne kadar uğraşıp, renk yönetimi (Renk uzaylarını optimize ederek, ekranda gördüğünüz fotoğrafa en yakın baskı almanızda yardımcı olan sistemdir.) gerçekleştiriseniz dahi yazıcınızda göremeyebilirsiniz. 

Bu sebeple, bugünün yazıcıları her ne kadar sRGB dünyasının dışına pek fazla çıkamasalar da monitör seçerken RGB uzayını maksimum oranda kapsayan monitör seçiminde bulunulmasında fayda görmekteyim. Çünkü bugünkü mürekkep püskürtmeli yazıcılarda elde edilemeyen RGB değerleri belki bundan bir kaç sene sonra ulaşabileceğimiz renk uzayları olacaktır.

O zamana kadar işlerken ve baskı alırken sRGB uzayında kalmak, internet dünyasında yayın yapan ve baskı alan bizler için en tutarlı renk uzayı olarak gözükmektedir. Kısacası ben fotoğraf makinemde RGB, fotoğraf işlerken sRGB, yazıcıdan baskı alırken yine  sRGB kullanıyorum.

Fotoğraf işleme konusunda renk dünyasında çok hassas çalışmam gerekir diyorsanız, monitör seçiminde önerebileceğim iki marka mevcuttur. Birisi Eizo diğeri ise Nec. Eizo Türkiye ülkemizde faal olarak bulunmaktadır, lakin  Nec firması ne kendisi ne de bir distribütör aracılığı ile ülkemizde mevcuttur. Bu durum da profesyonelleri genelde Eizo satın almaya itmektedir.

Bu iki markanın dışında biz fotoğraf tutkunları için geliştirilmiş monitör dünyası da bulunmaktadır. Bunlar içerisinde özellikle windows dünyasında iseniz bir miktar daha şanslısınız. Dell windows dünyasının fiyat performans olarak en doğru monitörlerini bizlere sunmaktadır. 

images_hwa_haber_foto_donanim_cevre_birimi_monitor_dell_U2713H_dell_ultrasharp_u2713h_01images_hwa_haber_foto_donanim_cevre_birimi_monitor_dell_U2713H_dell_ultrasharp_u2713h_01
Dell U2713H

Dell2413Dell2413
Dell 2413


HP, Samsung, LG, Asus fotoğraf işleme dünyası için güzel monitörler sunsa da, sahip olduğu yüksek teknik verilerle Dell bu konuda oldukça iddialı durmaktadır. (Bu arada Dell'in gövde tasarımı daha kötü nasıl olurdu merak ettim. :-) )

Eğer Mac OSX dünyasındaysanız, bu durumda seçenekleriniz oldukça azalmaktadır. Çünkü hem IOS dünyasını renk yönetimi hem de geniş Adobe RGB renk uzayını destekleyen kapsamında monitörler maalesef NEC ve Eizo'dan başka markalarda şimdilik gözükmemektedir. 

Bu sebeple fiyat performans olarak sRGB renk uzayına razıysanız Apple Cinema Display seçimi en ideali olacaktır.

Fotoğraflarınızı Saklama:

Çoğu zaman insan sahip olduklarının değerini kaybedince anlıyor. Geçmişte size sıradan gelen fotoğraflar, zaman geçtikçe adeta bir şarap gibi değer kazanıyor ve geçmişten size güzel şeyler fısıldıyor. İşte fotoğraflarınızı saklamak için yapacağınız bir miktar yatırım ve hassasiyetle bu fısıltının ömrünüz boyunca ve sonrasında kalıcı olmasını sağlayacaktır. 

Fotoğraflarınızı saklamada yöntemleriniz neler olabilir.

1- Bilgisayarınızın sabit diski çoğumuzun ilk önce başvuracağı noktadır. Peki huzurlu mu olmalısınız? Cevabım kesinlikle hayır. Sabit diskinize kaydedeceğiniz bilgiler bir virüsün bilgisayarınıza girmesi ya da sabit disk yüzeyinin bir şekilde bozulması olası sebepleriyle daima tehdit altında olacaktır. Böyle bir durumda taşınabilir bir disk ile şirketinizdeki ya da başka bir lokasyondaki bir bilgisayara fotoğraflarınızın taşınması ve orada başka bir sabit diskte aktarılarak saklanması doğru bir yöntem olacaktır. Fotoğraf üretme hızınıza bağlı olarak, haftada bir ya da ayda bir sabit diskinizdeki bilgilerin başka bir lokasyondaki sabit diske taşınması bana göre bir opsiyon değil bir zorunluluktur.

2- Evinizde bir NAS (Network Attached Storage) : Saklayacağınız fotoğrafların adetlerine bağlı olarak, eğer ihtiyacınız olan saklama alanı terabaytlar boyutlarına doğru gitmekte ise, yardımınıza NAS sunucuları yetişecektir.

Evinizde nasıl bir sistem kurabilirsiniz. Less is more!. (Daha azı, daha fazlasıdır.)  Bu minimalist söylem, fotoğraf dünyasında geçerli olduğu gibi, her alanda geçerliliğini koruyan bir sözdür.  Evinizdeki kabloların olabildiğince saklanması, ortalıkta en az sayıda cihaz bulunması, verimliliğinizi artıracaktır.

Bu sebeple çevremde, sadece bilgisayarım, yazıcım ve tarayıcımı bulundurmaktayım. Ses sistemini iptal ettim ve monitörün ses sistemini kullanıyorum. Evde internetin ulaşması gereken noktalara CAT6 kablolar çektim (100TL) ve bu kabloları da süpürgeliklerin içerisine gömdüm.

NAS'a olabildiğince hızlı ulaşabilmek için Gigabit hızında ulaşabilmem gerekiyordu. Antremde bulunan bir dolabın içerisine, hem internet modemini, modemin çıkışına satın aldığım 5 portlu Gigabit switch'i (50$), hem de NAS sistemini yanyana koydum. Switch'in diğer bir portunu da benim odamdaki bilgisayarıma CAT6 kablo aracılığı ile bağladım. (Fan sesi var olması ve aynı zamanda olabildiğince minimalist yerleşimi sevmem sebebi ile NAS sunucunu 7/24 çalışabileceği hava alabilen bir dolaba switch ve modem ile birlikte kapattım. Onlar orada birlikte takılsınlar diye. :-) )

Bu çözüm o derece başarılı oldu ki, hem NAS suncusuna sabit disk hızına yakın bir hızda ulaşabiliyorum, hem de NAS sunucusunun fanının gürültüsünü de duymuyorum.

NAS sunucu olarak; QNAP TS-212 (375$) benim ihtiyacımı karşılayacağı için güvenilir çevrimiçi bir alışveriş sitesinden sipariş ettim. Aynı zamanda iki adet iki terabayt kapasiteli sabit diski de satın alarak, NAS sunucusunda bunları Raid 1 olarak formatladım. (Raid 1 ne demek; bilgisayarın sabit diske bilgi yazarken, her iki diske de aynı bilgiyi yazması anlamına gelmesidir.  Yani sabit disklerden birisi arızalanırsa, bilgileriniz diğer sabit diskte de mevcut olduğu için kurtulabilecektir.) Bu sayede 2 terabayt kapasiteli güvenilir ve son derece hızlı erişimi olan arşivleme ünitem hazır oldu. 

Qnap TS-212_08Qnap TS-212_08

Qnap TS-212

Her ne kadar dosyalarınız Raid 1 güvenliği ile sabit disklere NAS sunucusuna yüklenmiş olsa da, benim felaket senaryolarımda daima bu sunucunun tam olarak çökmesi ya da yanmasına karşı yedek alma müdehalesi mevcuttur. :-) NAS sunucusunun kopyasını alma işlemini ayda bir şirkete taşıdığım, taşınabilir sabit diskle sağlamaktayım.

3.Hassasiyette sınır yoktur, Dropbox ya da benzer bulut arşivleme sisteminde de pekala dosyalarınızı saklayabilirsiniz. Lakin bu çözümün, uzun vadede daha pahalı bir çözüm olacağı da unutulmamalıdır.

Sevgiler,

Haluk Safi


Comments

массаж(non-registered)
Проведите время с пользой. Массаж с доставкой на дом. Классический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Klassicheskij-massazh

Лечебный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Lechebnyj-massazh

Массаж для женщин http://massage-relaks.ru/goods/massazh-dlya-zhenshhiny

массаж позвоночника http://massage-relaks.ru/goods/massazh-pozvonochnika

Оздоровительный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Ozdorovitelnyj-massazh

Лимфодренажный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Limfodrenazhnyj-massazh

Массаж суставов http://massage-relaks.ru/goods/Massazh-sustavov

воротниковый массаж http://massage-relaks.ru/goods/vorotnikovyj-massazh

поясничный массаж http://massage-relaks.ru/goods/poyasnichnyj-massazh

Антицеллюлитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/Anticellyulitnyj-massazh

Парень на час http://massage-relaks.ru/goods/Paren-na-chas

обертывание http://massage-relaks.ru/goods/obertyvanie

возбуждающий массаж http://massage-relaks.ru/goods/vozbuzhdayushhij-massazh

эрогенный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jerogennyj-massazh

сексуальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/seksualnyj-massazh

вагинальный массаж http://massage-relaks.ru/goods/vaginalnyj-massazh

сибирское здоровье http://massage-relaks.ru/goods/sibirskoe-zdorove

йоне массаж http://massage-relaks.ru/goods/jone-massazh

чувственный массаж http://massage-relaks.ru/goods/chuvstvennyj-massazh

досуг для женщин http://massage-relaks.ru/goods/dosug-dlya-zhenshhin

глубокий массаж http://massage-relaks.ru/goods/glubokij-massazh

элитный массаж http://massage-relaks.ru/goods/jelitnyj-massazh

Супер массаж http://massage-relaks.ru/goods/Super-massazh

Тайский массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tajskij-massazh

Эскорт для женщин http://massage-relaks.ru/goods/jeskort-massazh

Массаж с окончанием http://massage-relaks.ru/goods/massazh-s-okonchaniem

Тантрический массаж http://massage-relaks.ru/goods/Tantricheskij-massazh

Парень на ночь http://massage-relaks.ru/goods/paren-na-noch

массаж в бане сауне http://massage-relaks.ru/catalog/massazh-v-bane-saune

Мужчины по вызову http://massage-relaks.ru/goods/muzhchina-po-vyzovu

оргазм массаж http://massage-relaks.ru/goods/orgazm-massazh

Секс для женщин http://massage-relaks.ru/goods/sex

Эротический массаж http://massage-relaks.ru/catalog/erotic-massage

Мужчина на час http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-chas

Мужчина на ночь http://massage-relaks.ru/goods/Muzhchina-na-noch

Виды услуг

Классический массаж
Массаж головы
Массаж груди
Массаж лица
Массаж ног
Массаж рук
Массаж спины
Расслабляющий массаж
Спортивный массаж
Аква-пенный массаж
Массаж ногами
Массаж простаты
Массаж стоп
Обертывание
Урологический массаж
Haluk Safi
Aslında tam olarak doğru yapıyorsunuz. İleride "Renk Yönetimi" adında bir yazı yazacağım, burada bunları nedenleriyle birlikte detaylayacağım. sevgiler, (Sadece raw çekiyorum)
Turgay(non-registered)
"Kısacası ben fotoğraf makinemde RGB, fotoğraf işlerken sRGB, yazıcıdan baskı alırken yine sRGB kullanıyorum."

JPEG mi çekiyorsunuz?
No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS
Archive
January February March April May June July August September October (4) November December (1)
January February March (5) April (2) May (1) June July August September October November December (1)
January February (1) March April May June July August September October November December
January February March April May June July August September October November December (2)
January February March April May June July August September October November December
January (1) February March April May June July August September October November December